“Harrojini Maldivet”, mediumi britanik këshillon qytetarët e saj të vizitojnë Shqipërinë

Media britanike “The Sun” ka shkruar rreth Shqipërisë duke e quajtur atë si Maldivet e Europës. Ajo ua sugjeron britanikëve ta vizitojnë atë pasi përveç bukurive të rralla natyrore, vendi ynë të ofron mundësi për të marrë shërbimet me çmime të arsyeshme.

Sipas kësaj medie, pushuesit britanikë mund të udhëtojnë në një vend të nxehtë evropian që është njësoj si Maldivet, fluturimi mund të kushtojë më pak se 30 paund.

“Për shkak të plazheve të saj me rërë, ujërave të pacenuara dhe kasolleve piktoreske prej druri, Maldivet janë një destinacion ëndrrash, por vjen me një çmim të lartë. Për pushuesit që duan të provojnë një pjesë të parajsës, por nuk mund të shpenzojnë 800 £ në fluturime, ata do të jenë të kënaqur të dinë se ka një alternativë shumë më afër shtëpisë”, thuhet në shkrim.

Shqipëria ndodhet midis Malit të Zi dhe Greqisë dhe destinacioni ka parë një fluks vizitorësh në vitet e fundit. Rritja e popullaritetit të vendit është kryesisht falë TikTok dhe influencuesve të mediave sociale që kanë pushuar në Rivierën Shqiptare.

Një nga zonat më të njohura është një fshat i vogël në jug i quajtur Ksamil. Videot e vendit bregdetar i cili krenohet me ujërat e pastra, ka bërë që një grup udhërrëfyes turistik ta përshkruanin si “ndjesia Bora Bora” videoja ka mbledhur më shumë se 60 milionë shikime në TikTok.

Shumë sugjerojnë se është njëlloj si të vizitosh Maldivet, por dukshëm më pak i kushtueshëm.

Një influencues ukrainas ka lavdëruar së fundmi Ksmail në një video në Instagram.

Yuliia Berkuta ka shkruar: Ksamili është një nga vendet më befasuese që kam vizituar në Ballkan.

“Ky fshat është shtëpia e ushqimeve të shijshme të detit, një deti shumëngjyrësh dhe ishujsh të bukur që ndodhen larg fshatit.”

Yuliia nuk është personi i vetëm në rrjetet sociale që ka lavdëruar parajsën evropiane.

Krijuesja e përmbajtjes së udhëtimeve, Caitlyn, e cila njihet si the.wanderlust.times, postoi një video në lidhje me udhëtimin e saj të fundit.

Ajo tha: Ju mund të gjeni Maldivet Evropiane dhe një nga vendet më të lira do të udhëtoni.

Fluturimet kushtojnë deri në 28 £, me WizzAir, EasyJet dhe British Airways që të gjitha ofrojnë linja direkte për në Tiranë, kryeqytetin e vendit.

Nga Tirana, është katër orë me makinë deri në Ksamil në bregdetin jugor.

Një tjetër mundësi është të fluturoni për në Korfuz dhe më pas të shkoni me një nga pesë tragetet e përditshme për në Sarandë. Fluturimet e kthimit në Korfuz me EasyJet mund të kushtojnë për më pak se 60 £ për person. /abcnews.al


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *