Mrekullia ndodh sërish, një fëmijë dhe 2 të rinj dalin gjallë nga rrënojat 12 ditë pas tërmetit

Pas tërmeteve me qendër Kahramanmaras, të cilët u përshkruan si “fatkeqësia e shekullit”, përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhduan në Hatay. Ekipet e kërkim-shpëtimit, duke punuar në rrënojat e banesës Buket në lagjen Ekinci, arritën të pikasin një fëmijë.

Osman Halebiye, 14 vjeç, një shtetas i huaj, u shpëtua nga rrënojat në orën 260 të tërmetit me punën e ekipeve. Fëmija u dërgua në spital me ambulancë. Engin Bayrak, nga ekipi i AKP-së së Erzurumit, tha për Anadolu Agency se vendi i tyre i parë i detyrës ishte Malatya dhe se pas punës atje ishin transferuar në Hatay.

Duke thënë se ata filluan të punonin për rrënojat në qytet, Bayrak tha: “Ne po punonim këtu me pajisjet e ndërtimit, por po dëgjonim me qetësi edhe mundësinë më të vogël. Arritëm të dëgjojmë një zë. Pas kësaj hapëm me qetësi tunelin me duar dhe u futëm brenda. E zgjeruam tunelin dhe e lamë të marrë fryme fillimisht dhe me qetesi e nxorëm djalin” tha ai.

Bekir Kara nga ekipi i AFAD-it të Adanas deklaroi se e kanë gjetur fëmijën në një pozicion shumë të mirë dhe tha: “Falë Zotit nuk kishte asnjë lëndim të dukshëm askund”.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *